
Hogyan kezdjük el a gluténmentes élesztőt
1. nap – tegyünk 50 g rizslisztet egy üvegtálba. Adjunk hozzá 50 ml meleg vizet, hogy sűrűbb tésztát kapjunk. Fedjük le a tálat alufóliával, és hagyjuk szobahőmérsékleten állni másnapig. Ha másnap víz marad a felületen - öntse le, ill adjunk hozzá 1-2 evőkanál rizslisztet.
2. nap - mix. Az illatnak enyhén savanyúnak kell lennie. Adjunk hozzá 2 evőkanál rizslisztet és meleg vizet a tészta állagának megfelelően. Jól összedolgozzuk, és másnapig szobahőmérsékleten állni hagyjuk. Ha ismét víz keletkezik - öntsük ki, vagy sűrítsük be rizsliszttel. Az élesztőt liszt hozzáadásával etetjük.
3. nap – finom buborékok kezdenek képződni az élesztőben. Elkeverjük az élesztőt, hozzáadunk 2 evőkanál rizslisztet és annyi meleg vizet, hogy a keverék közepesen sűrű legyen. Hagyjuk szobahőmérsékleten másnapig vagy estig, adjunk hozzá 1 evőkanál lisztet.
4. nap - az élesztőnek készen kell lennie. Buborékok vannak, savanyú illata van, megfelelő baktériumok vannak benne. A megfigyelés során azt találjuk, hogy az élesztő szaporodik, ami azt jelenti, hogy a baktériumok feldolgozzák a lisztet és szén-dioxidot termelnek.
Ha úgy tűnik, hogy a kovász még nem készült el, folytathatja az említett eljárást további 3 napig. Bugyborékoló mozgást és enyhe növekedést kell mutatnia. Ne hasonlítsa össze a klasszikus glutén élesztővel ! Más állaga, illata és íze van.
A kovász elindításakor tartsuk szobahőmérsékleten, ideális esetben zárt helyen - zárt sütőben is. Ha az élesztőt szeretnénk segíteni, a sütőt időnként 40°C-ra is előmelegíthetjük.
Az élesztőt külön zárható pohárba tesszük a hűtőbe . Ebben a pohárban tároljunk 2-3 evőkanál élesztőt. Ha sütni fogunk, kivesszük a hűtőből az élesztőt és annyit veszünk, amennyit a receptben jelzett. Tedd egy tálba liszttel és vízzel, és készítsd el az előételt. Ezután a recept szerint járunk el. Az élesztőhöz, amit a hűtőből vettünk, hozzáadjuk, amit kivettünk belőle. Keverjünk össze 1 evőkanál lisztet és 1 evőkanál vizet. Tiszta kanállal keverjük össze! és az élesztőt laza fedővel hagyjuk szobahőmérsékleten 9-12 órán át erjedni. Az idő letelte után teljesen zárja le a fedelet, és tegye vissza az élesztőt a hűtőszekrénybe.
Ha 7 napon belül nincs időnk felhasználni az élesztőt, kivesszük a hűtőből, és megetetjük 1 evőkanál liszttel és 1 ek vízzel. Tiszta kanállal újra keverjük, majd lazán lerakott fedéllel a konyhapulton 9-12 órán át erjedni hagyjuk. 9-12 óra elteltével zárja le a fedelet, és tegye a hűtőszekrénybe további 7 napra. Ha 2 evőkanál élesztőt veszünk, adjunk hozzá 2 evőkanál lisztet és 2 evőkanál vizet!!
GLUTÉNMENTES ÉLESZTŐ KENYÉRKEVERÉKBŐL FEHÉR LIANA
1. nap – tegyünk 2 evőkanál Bread mix fehéret és 4-6 evőkanál langyos vizet egy tiszta üvegbe. Közepesen sűrű szuszpenzióvá keverjük (hasonlóan a palacsintatésztához). Fedjük le fóliával, hogy a kovász levegőhöz jusson – ne zárjuk le. Hagyjuk szobahőmérsékleten a konyhapulton kelni másnapig.
2. nap - buborékok képződnek az élesztőben, és savanyú szagú lesz. Ettől a naptól kezdve reggel és este is etethetjük az élesztőt. Adjunk hozzá 1 evőkanál Bread mix fehéret és 2-3 evőkanál langyos vizet (vastagságtól függően). Jól összekeverjük és fóliával enyhén letakarjuk. Hagyja dolgozni az élesztőt.
3. - 7. nap - az etetési eljárást minden nap 1-2 alkalommal megismételjük, ugyanazt az eljárást alkalmazva, mint a 2. napon.
7. nap - az élesztőnek készen kell lennie. Arról tudjuk megállapítani, hogy megnőtt, finom buborékok vannak benne és savanyú illata van.
Fontos információ:
- hagyjuk az élesztőt 25-30°C -os szobahőmérsékleten felfutni,
- hagyja levegőzni az élesztőt – ne zárja le. Ezért ügyelünk arra, hogy a rovarok ne rontsák el az erjedést felesleges baktériumokkal. Az élesztőt letakarhatjuk egy hálós takaróval,
- csak tiszta tárgyakat használunk, hogy az élesztőt károsító baktériumok ne kerüljenek az élesztőbe,
- minden élesztő hozzáadása után alaposan keverjük össze,
- ha nem élesztővel dolgozunk, hűtőbe tesszük és a kovász elkészítése előtti 1. napon kivesszük,
- az élesztő nem változtathatja meg a színét sárgára vagy barnára , és nem lehet kellemetlen szaga . Ha ez megtörtént, az élesztőt káros baktériumok rontják el, és újat kell kezdeni